کابل های رابط و جبران ساز

on سه شنبه, 12 ارديبهشت 1396.

اتصالات بين ترموكوپل وسيستم قرائت و کنترل کننده ها یکی از نکات بسیار مهم در راه اندازی یک سیستم اندازه گیری و کنترب دما می باشد.
زماني كه فاصله بين ترموكوپل وا بزار اندازه گيري قابل توجه باشد بايستي از كابلهاي رابط يا جبران سازي براي اتصال اين دواستفاده كرد. اختلاف بين اين دو در اين است كه سيمهايي كه براي طولاني كردن استفاده مي شود از همان جنس ماده اي هستند كه براي ترموكوپل استفاده شده است ومي تواند در همان دماهاي مورد استفاده قرار گيرد. كابلهاي جبران سازي از مواد ارزان قيمت تر استفاده مي كند و فقط تا دماي محيط 80°C قابل استفاده اند. كابلهاي جبران سازي بايستي با نوع ترموكوپل مورد استفاده تطبيق شده باشد و هر دو اين كابلهاي رابط و جبران سازي بايستي با پلاريته مناسب متصل شوند.
كابلهايي كه با استاندارد انگليسي (BS1843.1952) توليد مي شوند همگی از رمزگذاريهايي استفاده مي كنند كه در آن سيم منفي به رنگ آبي است. اما د ركابلهاي استاندارد US ANSI سيم قرمز براي منفي استفاده مي كنند و در استانداردهاي آلماني DINمشخصه سيم قرمز براي قطب مثبت است. در هر حال از رنگ ديگر براي پلاريته مخالف استفاده مي شود به دليل اينكه رنگهاي سيمها به صورت بين المللي استاندارد نشده اند حتما بايستي نام كشور مبدا و سازنده كابل رابط وكابل های جبران سازي مشخص شود.
بعضا اتفاق می افتد که سازنده کابل رابط کشور آلمان بوده است اما برای فروش در آمریکا ساخته شده و از کدهای استاندارد ANSI پیروی می کند.
در شکل زیر تعدادی از کابل های رابط و جبران ساز ترموکوپل های رایج به همراه کد رنگی آنها آورده شده است.

نکته مهم دیگر در انتخاب و استفاده کابل های رابط و جبران ساز آگاهی از محل استفاده و شناخت عوامل محیطی آن است یعنی بسته به محل نصب ، نوع عایق بندی . روکش این کابل ها متفاوت هستند.

روکش PVC:
این روکش به دلیل ارزانی و همچنین مقاومت خوب در محیط های با رطوبت بالا استفاده گسترده ای دارد و جهت استفاده در رنج دمایی -20 تا +80 توصیه می شود.

روکش نسوز پشم شیشه ای Glass fiber)):
این روکش بعنوان اصلی ترین و قدیمی ترین روکش کابل های رابط ترموکوپل شناخته می شوند و به دلیل داشتن مقاومت بالای حرارتی و عدم خوردگی در انواع محیط های شیمیایی کاربردی گسترده در صنایع دارند اما در محیط های با رطوبت بالا به شدت ضعف داشته و به هیچ عنوان توصیه نمی شوند جهت استفاده در رنج دمایی 20 تا270 توصیه می شود.

روکش سیلیکون:
روکش سیلیکون یکی از روکش های پراستفاده در کابل های رابط ترموکوپل می باشد و به دلیل مقاومت خوب حرارتی و همچنین مقاوم بودن در محیط های نمناک و روغنی بسیار پر مصرف می باشد البته این روکش در محیط های اسیدی توصیه نمی شود و جهت استفاده در رنج دمایی -60 تا 250 توصیه می گردد.

روکش تفلون PTFE, FEP)):
این روکش یکی از ایده آل ترین روکش های استفاده شده در کابل های رابط ترموکوپل می باشد و مزیت های بسیار زیاد آن از جمله مقاومت حرارتی بالا، مقاومت شیمیایی، عایق الکتریکی مناسب، مقاومت محیطی عالی از جمله رطوبت، همچنین مقاومت بسیار خوب در برابر عوامل مخرب مکانیکی مانند خراشیدگی، تابیدگی و ... آن را به یکی از محبوب ترین روشهای کابل های رابط ترموکوپل تبدیل کرده است. این روکش جهت استفاده در رنج دمایی -100 تا 260 توصیه می شود.
شکل زیر انواع مختلف روکش ها را نشان می دهد.

 

 

Leave a comment

You are commenting as guest.

English
پاسخگویی سریع